zalOOkaj do nas!

Galeria Mallwowa
ul. Malwowa 162
t: +48 531 336 907
salon@rospara.pl

Galeria Młyńska
ul. Młyńska 5, Oborniki
t: +48 531 648 289
mlynska@optykwielkopolski.pl

Optyk Wielkopolski
ul. Lipowa 6/1, Oborniki
t: +48 792 111 940
salon@optykwielkopolski.pl

Szukaj

Rospara Optyk

Badanie wzroku- jak wygląda i na czym polega?

Czujesz, że pogorszył Ci się wzrok? Warto udać się do optometrysty, by to skontrolować. Jak wygląda badanie wzroku oraz ile trwa badanie optometryczne? Czy trzeba się do tego w jakiś sposób przygotować? To na pewno jedne z nurtujących pytań, które zadaje sobie każdy przed pierwszą wizytą u specjalisty. Dziś poznasz odpowiedzi na nie wszystkie, ponieważ chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą!

Kiedy warto udać się do specjalisty?

Regularne badanie wzroku to element dbania o własne zdrowie, dlatego warto wykonywać je cyklicznie, średnio raz do roku. Wpływ na pogarszający się wzrok mogą mieć różne czynniki, jak długotrwała praca przy komputerze, nieprawidłowe oświetlenie w pomieszczeniu czy uwarunkowania genetyczne. Jeśli czujesz, że czytanie porannej gazety sprawia Ci problem, a tekst akapitu zaczyna się rozmywać lub Twoje dziecko skarży się, że nie może przeczytać tematu lekcji zapisanego na tablicy w szkole, to znak, że pora udać się na badanie wzroku.

Badanie wzroku – jak się do niego przygotować?

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój wzrok faktycznie się pogarsza, czy może to kwestia przemęczenia, na początek warto częściej zwracać uwagę na to, czy widzisz dobrze w różnych sytuacjach. Jednak nawet bez zauważalnych symptomów należy regularnie badać swój wzrok, by na bieżąco kontrolować wszelkie ewentualne zmiany. To pozwoli sprawnie wykryć początkowe stadium choroby oraz zapobiec dalszemu jej rozwojowi.

Jak sprawdzić, czy ma się wadę wzroku? Staraj się to kontrolować podczas codziennych czynności. Czy widzisz, kto idzie po przeciwnej stronie ulicy i macha Ci z daleka? Czy podczas jazdy autem widzisz wyraźnie nazwy miejscowości umieszczone na znakach drogowych? Czy potrafisz przeczytać bez wysiłku, co jest napisane drobnym druczkiem na ulotce reklamowej? Jeśli w takich lub innych sytuacjach czujesz, że coś jest nie tak i musisz coraz częściej wytężać wzrok, by coś zobaczyć, nie warto tego lekceważyć. Zapisz się na wizytę u optometrysty i sprawdź swój wzrok w gabinecie specjalisty.

Czym różni się badanie wzroku u optometrysty i okulisty?

Zanim przejdziemy do istotnych różnic pomiędzy przebiegiem badania u optometrysty i okulisty, wyjaśnijmy, czym zajmują się obie osoby.

Optometrysta to specjalista, który ukończył studia kierunkowe pozwalające na badanie wzroku oraz aplikację soczewek kontaktowych. Zajmuje się ochroną, usprawnieniem oraz rozwojem procesu widzenia. Z kolei okulista to lekarz, który diagnozuje choroby oczu i prowadzi ich leczenie.

Badanie u optometrysty polega na sprawdzeniu widzenia do dali i bliży oraz ocenie widzenia obuocznego. Jest ono bezbolesne i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. W przypadku, gdy nosisz już okulary, weź je ze sobą do gabinetu, aby można było sprawdzić, jak zmieniła się Twoja wada od ostatniej wizyty.

Jeśli udasz się do lekarza okulisty, początkowa część wizyty wygląda podobnie co badanie u optometrysty. Okulista może jednak zapuścić specjalne krople, które porażają akomodację oka. Wykonuje to w celu dokładnego zbadania dna oka i struktur wewnątrzgałkowych pod kątem zmian patologicznych. W przypadku tego typu badania źrenice pozostają powiększone nawet do kilku godzin od zakroplenia preparatu, a więc nie można prowadzić auta ani wychodzić na ostre słońce, a najlepiej możliwie jak najbardziej ograniczyć wszelkie aktywności.

Jak wygląda badanie wzroku?

Pora na wyjaśnienie, jak wygląda badanie wzroku u optometrysty, którą można wykonać np. w salonie optycznym. Składa się ono z kilku etapów. Na początek specjalista przeprowadzi z Tobą wstępny wywiad, dzięki któremu pozna rodzaj Twojej pracy oraz styl życia. Następnie przejdzie do sprawdzenia ostrości wzroku z wykorzystaniem Twoich własnych okularów, jeśli już je posiadasz.

Kolejnym etapem jest komputerowe badanie z użyciem autorefraktometru. Wystarczy oprzeć podbródek na podpórce i zajrzeć przez okular w głąb urządzenia. Tam pojawia się światło lub obraz, który zmienia swoją ostrość w trakcie badania. Na tej podstawie urządzenie określa wielkość wady wzroku, co później weryfikowane jest przy użyciu tablicy Snellena.

Podczas badania komputerowego specjalista może sprawdzić też ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz skontrolować poszczególne części oka, by w razie konieczności zalecić dalszą diagnostykę u okulisty.

Następna część to badanie subiektywne. Najczęściej wykorzystuje do tego tablicę Snellena, na której umieszczone są litery lub cyfry różnej wielkości. Podczas badania do dali, z odległości ok. 5 metrów, należy odczytać znaki różnej wielkości wskazywane przez optometrystę. Aby dobrze zbadać wadę w obu oczach, podczas tego badania najpierw zasłania się jedno, a następnie drugie oko. W trakcie odczytywania znaków z tablicy specjalista dobiera moc szkieł pytając, przez którą soczewkę widać lepiej. Badanie do bliży z kolei polega na przeczytaniu fragmenty tekstu umieszczonego w odległości ok. 30 cm. Sposób sprawdzenia obu oczu jest taki sam, jak w badaniu do dali. To podstawowy sposób na to, jak sprawdzić wadę wzroku.

Ile trwa i ile kosztuje badanie wzroku u optometrysty?

Wiesz już, jak wygląda badanie u optometrysty. Wszystkie te czynności prowadzone są z zachowaniem pełnego komfortu Pacjenta. Żaden element sprawdzania wzroku nie sprawia bólu, a całość badania trwa około 45-60 minut. W tym czasie specjalista dokładnie sprawdza wzrok oraz w razie konieczności przepisuje zalecenia dotyczące okularów korekcyjnych.

Ile kosztuje badanie wzroku u optometrysty? Cena wizyty zależy od rodzaju przeprowadzonych badań. Podstawowy koszt to ponad 100 zł, jednak przy równoczesnym zakupie okularów, ta cena często jest zdecydowanie bardziej korzystna.

Rospara to renomowany optyk w Poznaniu, gdzie nie tylko zbadasz swój wzrok, ale również wybierzesz odpowiednie okulary lub szkła kontaktowe. W naszym salonie pracują dyplomowani optometryści, którzy w fachowy sposób dobiorą rodzaj szkieł adekwatny do Twojej wady wzroku. Z naszych usług mogą korzystać wszyscy, zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Pracujemy na najnowocześniejszym sprzęcie, który pozwala precyzyjnie określić wadę oraz dobrać rodzaj szkieł. Oferujemy okulary korekcyjne od wielu znanych marek oraz okulary przeciwsłoneczne, które ochronią Twój wzrok przed szkodliwymi promieniami UV. Odwiedź Rospara Optyk i zobacz wszystko wyraźnie!

Zostaw komentarz