
Jakie szkła do okularów? Czym się kierować przy wyborze.
Na rynku dostępne są dziś różne rodzaje szkieł do okularów. Długie godziny spędzane przed komputerem, telewizorem i telefonem, predyspozycje genetyczne i środowiskowe wpływają na zdrowie naszych oczu. Większy wybór pozwala lepiej dobrać soczewki do wady wzroku. Gdyż wciąż najpopularniejszą metodą korekcji jakichkolwiek wad są okulary.
Warto wiedzieć, jakie są rodzaje szkieł do okularów, aby dokonać jak najlepszego wyboru. Różnią się one od siebie budową, geometrią, konstrukcją, materiałem, z jakiego je wykonano, a także powłokami oraz filtrami. Optyk w Poznaniu podpowie Ci, jak dobrać szkła do okularów, aby ich noszenie było przyjemnością i spełniało swoją funkcję.
Szkła do okularów — rodzaje według geometrii soczewek
Podstawowy podział skupia się na geometrii soczewki związanej bezpośrednio z wadą wzroku, którą mają korygować. Wyróżniamy więc soczewki ujemne (rozpraszające), popularnie nazywane „minusami”. Stosowane są przy krótkowzroczności, gdy pacjent ma problem z dostrzeżeniem tego, co znajduje się daleko, ale widzi to, co ma przed sobą. Drugim rodzajem są soczewki dodatnie (skupiające), czyli tak zwane „plusy”. Korygują nadwzroczność, gdy nie widać tego, co znajduje się blisko, ale przedmioty oddalone od nas zachowują ostrość.
Szkła korekcyjne — rodzaje a budowa soczewek
Wybór odpowiednich szkieł może być trudniejszy, gdy cierpimy na różne wady wzroku. Rodzaje szkieł okularowych, po które sięgamy:
- soczewki jednoogniskowe — doskwiera nam krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, wybieramy soczewki do bliży, dali lub do stałego noszenia,
- soczewki dwuogniskowe — przydatne gdy mamy problem z dostrzeganiem przedmiotów z bliska, jak i tych znajdujących się daleko. Składają się z dwóch rodzajów szkieł: górna część przeznaczona jest do dali, dolna do bliży. Eliminuje to konieczność częstej zmiany okularów. Linia podziału na soczewce jest widoczna,
- soczewki progresywne — ich moc zmienia się w zależności od tego, w które miejsce patrzymy. Gdy kierujemy wzrok na coś znajdującego się w dużej odległości, oczy wykorzystują górną część soczewki. Patrząc na coś blisko – dolną. Jeśli patrzymy na przedmioty w mniejszej odległości, wykorzystujemy środkowy obszar soczewki. Zmiana mocy następuje płynnie, a soczewka zachowuje estetyczny wygląd bez linii podziału. Taka wersja soczewek zwiększa komfort użytkownika.
Soczewki sferyczne czy asferyczne?
Soczewki używane od dawna w optyce to proste soczewki sferyczne. Są one tak skonstruowane, aby zapewniać dobre widzenie w centralnej części, a rozmyć obraz przy krawędzi. Założenie ich powoduje, że nasze oczy wydają się większe lub mniejsze w zależności od ich geometrii. Z kolei soczewki asferyczne zminimalizowały problem zniekształcenia obrazu przy brzegu. Nie wpływają też na wygląd naszych oczu, są cieńsze i lżejsze.
Z jakiego materiału powinny być wykonane soczewki?
Noszenie okularów wiąże się z wygodą i komfortem podczas wykonywania codziennych czynności. Wybór szkieł dotyczy więc też materiału, z jakiego zostały wykonane. Popularne są soczewki organiczne oraz soczewki z poliwęglanu. Są lekkie i bardziej uniwersalne. Sprawdzą się w przypadku aktywnego stylu życia.
Filtry i powłoki
Okulary korekcyjne wykonywane w Poznaniu mogą być pokryte powłokami uszlachetniającymi. Poprawiają komfort widzenia w różnych warunkach. Podczas zakupu nowych okularów warto rozważyć:
- powłokę antyrefleksyjną — tzw. antyrefleks, minimalizuje odblaski, poprawia przejrzystość soczewki,
- powłokę hydrofobową — odpycha cząsteczki wody, dzięki czemu soczewki szybciej odparowują, łatwiej je wyczyścić,
- powłokę oleofobową — zabezpiecza przed osadzaniem się tłuszczu, a zabrudzenia są łatwiejsze do usunięcia,
- powłokę antystatyczną — eliminuje problem gromadzenia się kurzu na soczewkach,
- powłokę utwardzającą — minimalizuje ryzyko zarysowania soczewki,
- filtry UV — chronią przed szkodliwym wpływem promieniowania UV,
- filtry polaryzacyjne — eliminują odbijanie się światła od gładkich powierzchni, idealne m.in. dla kierowców,
- filtry chroniące przed niebieskim światłem — niwelują niebieskie światło emitowane przez komputery, tablety i telefony.
Szkła do okularów — jakie wybrać?
Już wiesz, jakie możesz wybrać szkła do okularów, pamiętaj jednak, że podstawą do zakupu soczewek powinna być wizyta u optyka. Badanie wzroku w Poznaniu pomoże dokładnie określić wadę wzroku i dopasować soczewki uwzględniając wady refrakcji. Dobierzemy szkła, uwzględniając Twoje potrzeby i przeznaczenie okularów, na przykład wskażemy najlepszy wariant do pracy przy komputerze, czy soczewki dla mniej lub bardziej aktywnych. Zadbamy też o właściwe oprawki. Polecamy również zakup okularów przeciwsłonecznych w Poznaniu.